Breitling logo and stainless steel woven bracelet breitling replica type using entirely by Rolex developed a new omega replicageneration of 3235-type movement, showing superior level of precision timepieces. When Rolex case rolex replica again after assembly only replica watches uk COSC chronometer (COSC) tests, Breitling Transocean Chronograph 1915 limited rolex replica edition 1915, worth all the chronograph connoisseur collection replica watches certification count twice. After assembled watches, methods omega replica and high-tech equipment will replica watches specialize in Rolex watches final accuracy of detection.
Osman CAN - Alaattin Kültürü - CEMİLE... Türküsü, Öyküsü
Neredesin? :: osmancan.com.tr \ Ana Sayfa \ Alaattin Kültürü

  CEMİLE... Türküsü, Öyküsü

  • 15.2.2010
      Köyüm Kültürü
CEMİLE
 
Cemile’min gezdiği dağlar meşeli (imanım..)
Üç gün oldu Cemile’m ben bu derde(aşka) düşeli.
 
Aygın baygın (gaydırı gubbak) Cemile’m,
Nasıl nasıl edelim biz bu işi(e)?
Nikâhımızı gıysın ünnen (çağırın) gelin Hoca Memiş’i(e).
 
Cemilem gız ne ararsın hayatta?
Basma (da) fistan, parlak pabuç Potin) ayakta.
 
Aygın baygın cemile’m,
Nasıl nasıl edelim biz bu işi?
Nikâhımızı gıysın ünnen (çağırın) gelin Hoca Memiş’i…
 
Cemile’min fistanı saman sarısı,
Gören (de) san(a)cak Cemilem’i (gızı) muhtar karısı…
 
Aygın baygın Cemile’m,
Nasıl nasıl edelim biz bu işi?
Nikâhımızı gıysın, ünnen gelin Hoca Memiş’i…
 
 
 
            TÜRKÜNÜN ÖYKÜSÜ
 
            Türkü Alaattin merkezli, bir öykünün, şiirsel anlatımı gibidir.
1-     Memiş Hoca olarak anılan şahıs, Alaattin köyünün yerlisi. 1940 lara kadar karıcı Cennet ile, halen “Memişler Avlusu” olarak bilinen yerdeki tek katlı “yer ev” de yaşadı. Aynı yerde karısı ve kendinden olma dört oğlunun da evi bulunmaktadır. Memiş Ahmet, Ahmet Sezmiş, Memiş MehmetAli, Memiş İsmail, Memişin Ömer olarak da anılmaktadırlar.
2-     Memiş Hoca’nın adının verildiği kişi, yani Memiş Hoca’nın torunu, Necdet Yıldırım, Avukatlık, Savcılık görevlerinde bulunmuş, görevinden resen el çektirilmiş, halen Kasabası Alaattin’de emeklilik yaşamını sürdürmektedir. Ninesi, mallarının başka eşinden olanlara gitmemesi için torununu mirasçısı olabilecek şekilde nüfusta “üstüne” geçirtmiş. Soyadını ninesinin soyadı olarak, “Sezmiş” iken, Yıldırım oldu. Ninesi Torununa hep “Memiş Hoca” diye seslenmiş, Necdet Yıldırım da Köyünde halen “Memiş” olarak çağrılmakta, anılmaktadır.
3-     Memiş Hoca halktan biri olmasına karşın, hafızlık eğitimi görmüş, zaman-zaman (imamlık) Hocalık da yapmış. Güven duyulduğundan ya da hoca ünvanı taşıdığından, “imam nikahı” da kıymıştır.
4-     Alaattin Köyünde Memiş Hocanın yaşadığı 1920-1930 lu yıllarda iki adet “Cemile” ye rastlanmaktadır. Birincisi Tuşu Mehmet’in Kardeşi Cemile; “Turşu Osman’ın Kızı” Varsıl bir ailenin çocuğu. İsteyeni çok, alımlı. Alaattin Köyünden ilk çıkan “Öğretmen” Osman Gencer’in üvey annesi. Yeğenlerinin çocukları, torunları halen kasabamızda yaşamaktadır.
                  İkinci “Cemile” Akalan Kasabasından köyümüze gelmiş. İki evlilik yapmış.    Birinci Evliliğini “Tıkır İsmail” ile yapmış, Osman adında bir oğlu olmuş. Tıkır Osman Olarak tanınan oğlu, halen emeklilik yaşantısını kasabamızda sürdürmektedir. İkinci evliliğini “Dervişoğlu” olarak bilinen, Osman oğlu İbrahim’in oğlu Mustafa Akgün ile evlenmiştir. Bu evlilikten de Bir oğlu bir kızı, Ali Osman ile Hanım olmuştur. Ali Osman, Almanya’dan emekli, Alaattine izinlerini geçirmek için gelmektedir. Hanım Alaattinde Yaşamakta, Hasan Hüseyin kaçmaz (Allah bilmez)ile evliliğini sürdürmektedir. Kendisine “Cemile Türküsü” sorulduğunda, annesi ile ilgili olabileceği, ihtimalinin yüksek olduğunu söylemiştir. Babası Mustafa’nın annesine “tutkun” olduğunu, kendisine hala şaka yollu türküler yaktığını da belirtmiştir. Ömrünün son demlerine kadar annesinin güzelliğinden bir şey kaybetmediğini de…
5-     Alaattin Köyünde Türkü oluşumları, Anadolu’nun bir çok yeri gibi, “sevgililer” in karşılıklı aşklarını dillendirir. Bilinen türkülerin bir çoğunun kahramanları hala herkesçe bilinir. Cemile türküsünün de cumhuriyetimizin ilk çeyreğine denk gelen yıllarında bir oluşum öyküsünün olduğu gerçektir.
6-     Aynı zamanlarda yaşamış “Turşu Osman’ın Cemile” ise: Babası Turşu Osman, Annesi Hatice Hanım, Kardeşleri: Turşu Mehmet, Çöpel Fatmana, Hacı Mustafa’nın Karısı Hanım, Hasan Hüseyin Çavuş’un Karısı Emine’ dir. Cemile, bu ailenin üçüncü çocuğudur. Cemile varsıl bir ailenin güzel bir kızı olarak çevresinde ünlendi. Espri ve ozan yetenekleriyle bilinen, türkü söylemeyi, zeybek oynamayı seven, kumar alışkanlıklarıyla anılan, Çamlıcalı Mustafa ile evlenir. Birçok talibi olan Cemile evliliğe zordan ikna edilir. Cemile’den çocuk sahibi olamayan Çalmıcalı Mustafa Acımaz, Emin Hocanın kızı Isman Bılla ile evlenip, bu evliliğinden iki kız, iki oğul sahibi olur. Oğlunun büyüğü Kenan Acımaz, astsubaylıktan ayrılmış, sendikacılıktan emekli olmuştur. “Kenan Bey” olarak bilinir. Küçüğü, Veli Acımaz, “Kedi Veli” olarak bilinir. Öğretmendir ve diğer aile bireyleri gibi türkü söyler, türkü yazar, folklorik oyunlar oynardı. Kültürümüze kazandırdığı TEPSİ TEPSİ FINDIKLAR türküsünü, ilk aşkı (Çakır) Ayşe için yazıp bestelediği herkesçe bilinir, türkü halen yaygın olarak söylenmektedir. Ailenin bu özelliğinin, öğretmen olması dolayısıyla kendisinde açığa çıkması tesadüf değildir. Babası Çamlıcalı Mustafa’nın (üvey) anneleri Cemile için SÖYLEDİĞİ TÜRKÜDEN SÖZEDER, BU TÜRKÜYÜ ARA SIRA ÇALAR SÖYLERDİ. Cemile, öğretmen olan “oğulluğu” Veli Öğretmenin kaleminden; Yeğeni Nazmiye’nin Kızı Aynur’un anlatımlarından, boylu poslu, etine dolgun, parlak pembe tenli çok güzel bir kadındı. Bütün giysilerini kendi dikerdi, çoraplarını kendi örerdi. Çoraplarını, ipini kendi eğirdiği kuzu yününden örer, konçlarını renkli iplerden sarmallı zik-zak çizgiler arasına çiçek desenli örmeler koyardı. En güzel giyinen kadın, en temiz, en fazla süslenen ama en ciddi yaşayan kadın olarak bilinirdi. Köy yerinde yaşamasına karşın, her mevsim pabuçlarının parlaklığını, temizliğini korurdu. Cemile, her gününü düğün-bayram şıklığında yaşardı; ömrünün sonuna kadar da öyle yaşadı.  Saçları kıvırcık ve uzun, kumral gözleri bal rengi, fazla çalışmadığından elleri bakımlı ve çok güzeldi. Fistanının, entarisinin yakası açık olur, içinden çıtır desenli tertemiz gömleği görünür, köy dışına gittiği zamanlarda mutlaka özel dikilmiş fistanlarını giyerdi. Sonradan Köyün camisinin imamlığını da yapan Hamurcu Ali ömrü boyunca Cemile’ye duyduğu aşkı ile yaşadı. Yedi çocuk sahibi olup onları büyütmesine rağmen aşkını ifade etmekten çekinmedi. Cemile ömrünün sonuna kadar özgür yaşadı, kendine iyi baktı, sevdi sevildi. Her türlü iltifatı da, övgüyü de TÜRKÜYÜ de fazlasıyla hak etti. Mezarı Köyümüz Alaattin mezarlığındadır.
7-     Alaattin Köyündeki “kız evleri” olarak bilinen kına geceleri türkülerin söylendiği ve oyunların oynandığı özel eğlence geceleridir. Bu gecelerin tek çalgısı, “dımıdan” olarak adlandırılan deveci leğenidir. İki kadın leğeni dizlerinin üzerine kapatır, leğenin altına elleri-parmaklarıyla karşılıklı vurarak “9/8 lik ölçülü ritm le müzik yaparlar. Cemile Türküsünün nota ölçüleri de buna uygundur.
8-     Dünya üzerindeki bitkilerin tohumlarının rüzgârlarla uzak yerlere taşınması, oralarda kökleşip yeşermesi, insanların doğduğu yerlerden uzaklarda eğitim alması, büyümesi, gelişmesi, oralarda yeniden tohumlarını saçması gibi; türküler de doğduğu yerlerden uzakta üne kavuşabiliyor.
9-     Bütün bu gerekçeleri değerlendirdiğimizde kesine yakın bir dille söylenebilir ki; CEMİLE GIZ ALAATTİNLİDİR, TÜRKÜSÜ DE ORALARIN TÜRKÜSÜDÜR…
        Önemsenmesi gerekenin de türkülerin “nereli” olduğundan çok, kimin daha güzel söylemesi; ama aslına uygun söylemesidir.
        Bulutların nereli oldukları değil, taşıdıkları, yağdırdıkları yağmurlarla, yüklerini nerelerden aldıklarından çok yağmurlarını yağdırdıkları yerlerin adlarıyla anılmasında da olduğu gibi…
        Ya da “değirmenin suyunun nereden geldiğinin” çok az kişiyi ilgilendirdiği gibi…
                                                       15 Şubat 2010
        Kaynak Kişi, Burhan İçkin, Aynur Uzun
Mesaj bırakmak için aşağıdaki formu doldurunuz...
Görünecek ad
E-Posta
  E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
Mesaj  
 
Diğer ziyaretçilerin bıraktıkları mesajlar...
  çok güzel
  insan biraz daha yaratıcı olur........
  tesekürler osman hocam bize alaatti kasabasinin nereden geldigine nerden kuruldugunabilgiledirdiginiz icin kalin saglicakla
  merhaba osman hocam öncelikle size kularim bu güzel yazilariniza güzel szlerinize kaleme alib buraya yazdiginiz icin iste bizlerin blöyle kültürümüze gelenegimize yasatibda daima bizleri gururlandiriyorsunuz allah daim yoluna acik etsin basarilarin devamina isterim  sosman hocam tabiki mümkünse daha alaattinle ilgili neler biliyorsan vede duydunsa bildiklaerine yazssaniz iyi olur tabiki varsa btesekürler saygilarimla kaliniz saglicakla
  hayirli sabahlar osman bey abi.yazilarinizi her zaman ictenlikle okuyoruz.koyumuzden senin gibi yazarlarin cok olmasini temenni ediyorum.hani nerede diyerkoylulerimiz halka isik tutacak kisilerin cikmasinibekliyoruz sitemize aydinlik getirsinler ,ustalarin yerine ciraklarin yer almasi gibi.italyadan sevgilerimle kalin saglicakla .
  bi şy anlamadm
  SÜPER BİR ŞİİR BU ...
  kutluyorum sizi böyle siti yattıgınız için
  Kutluyorum hocam sizi... örnek aldığımız sayılı kişilerden birisiniz... saygılarımla...
  her okuyuşumda içimi yeniden ısıtan şiirlerin başlarındadır ve her okuduğumda yeni tatlar veren siz osman cana eğemiğinize sağlık yeniden yeniden ve yniden
  Memleketinmin her yerinde ayrı destan yazılmış.ÇANAKKALE bunlardan biri.Duygularınıza katılmamak elde değil.Ne denir bilemiyorum ama ne yapılır biliyorum.Vatanımız her karış toğrağına kadar bizlere emanet.Ona sahip çıkalım.
  m ali uzun iyi gunler dilerim can yucelin fark etmeli siirinde ben kendimi ve gitmek istedegim yolun haritasini buldum ve boyle yol kilavuzlugu yapan bir sitenin icinde olmaktan ayrica memnunum butun insanligin buradan hisse almasi dilegiyle yolununuzun acik olmasini tanridan dilerim bir soz beni cok etkiler (dogru yuru golgem egri diye korkma) tesekkurler
  canım birçok kalemin yazılarını okudm mahlesef frankonun,hitlerin ,pinoşetin,misolini gibilerin kılıcından çok çok daha zalim ve iğrenç olduğunu gördüm .ama hiç umudumu yitirmedim fakat yüreğime serin su sepen sizin gibi kişilerin benim için güneş tutulmasının yavaş yavaş sona erdiğininin umudu verdi.iyiki varsın gözünü budaktan esirgeme seninleyiz tanrı seninile olsun.
  çok güzel teşekkürler
  MERHABA;
Bu vatanı korumak için canları pahasına kendilerini siper eden atalarımızın hikayelerini duydukça tüylerimiz ürperiyor.Ben de hacı DUDU ebemden dinlerdim Çanakkale Savaşı anılarını...Bizlere Cumhuriyetimizin ne kadar değerli olduğunu anlatan bu kıssalardan hisseler çıkaramayanlar olması üzüyor beni...Tam bağımsız bir Türkiye umutlarımızı tüketenler de okumalı bence bu anıları...Belki yürekleri sızlar ve bu kadar emek harcanarak elde edilen kazanımlarımızı bir avuç oy ve siyasi rant uğruna yok etmekten vaz geçerler.Yeni kurtuluş mücadelesi anıları dinlememek umuduyla...Kaleminize yüreğinize sağlık.
 
Osmanım,çoktanberi senin siteni ziyaret etmek istiyordum.bugüne kısmetmiş.
çalışmalarında başarılar diliyorum.kutlarım seni.
  merhaba arkadaşlar yukarıda anlatılan brnim büyük büyük dedem.
Babamın adı süleyman onun babasın adı hasan ali, az önce dedemle konuştum
bilgileri doğruluyor.
Gerçekten duygulandım okuyunca..Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin..
  Osman abi, bende tesadüf rastladim buraya resmine baktim siteyi dolastim, yani hasret giderdim derken hasret katlandi. Ama sen niye hic yaslanmadin?
  Sayın osman Hocamı şimdilikburdan kutlamak,inşallah en kısa zamanda birebir kutlamak istiyorum.sizin gibi değerli insanları zamanın hangi diliminde olursa olsun tanımak ve değerli emeklerinizle karşılaşmak,paylaşmak inanın mütiş birşey!sizin ve sitede yer alan herşey hakkında söylenebilecek okadar çok şey varki ama kelimelerin anlamsızlığını yitirdiği nokta burası olsa gerek.sizinle tanışıyor olmanın sevincini yaşıyorum.yüreğinize ve emeklerinize sağlık...en kısa zamanda görüşmek dileğiyle herşey gönlünüzce olsun.bir
  ...demek ki herşey bitmiş değil.Tam tersine yeni başlıyor.Haydin canlar bir olalım.İri olalım,diri olalım.Köpeksiz köyde.deyneksiz dolaşarak caka satanlara bu memleket kiminmiş gösterelim.Emeği geçen herkese teşekkür ederimçKedimiz gurbette olsakta.düşlerimiz köümüzde.Dağında . ovasında,bostanında, bağınada.Aksakallı dedemde, beli bükük ninemde, beni görünce kucaklayan deimde... Herkesi en içten dileklerimle kutluyorum.
  ben lise öğrencisi konyadan osman can böyle bir kişilikle adaş olmaktan büyük gururduydum elinize ve kaleminize sağlık
  bu ülkede herkes herşeyi biliyor.bunların bi kısmı yazıyor fakat kalemleri elinden alınıyor
bi kısmı liderini bekliyor büyük bi inançla kimide düzen böyle diyor ve yoluna bakıyor.insanımızı
tek bi çatı altında toplayan değerler yerin altında.bunu söylemek utanç verici ama türk halkı
kişiliği parçalara bölünmüş, birinin ötekinden haberi yok.batı medyası bizim için
HASTA ADAM derken şizofren bi millet oldu ğumuzu kastediyor olmalı.
  yazını o0kudum. pek beğendim. eline kalemine sağlık.
  hocam bu ve bunun gibi aktivitelerin tanidigimiz bizden olan kisiler tarafindan yapilmasi bizi daha da mutlu ediyor(komsun irzaaardan)
  sayin osman bey
 Ben 1960 yili Acipayamin alaattin ks. dogumluyum. 1971 yilindan beri Isvicrede yasamaktayim
Sitenize Tesadüfen girdim , hem sevindim hemde duygulandim ( Canakkale Hikayeniz icin )
saygilarimi sunar basarilar dilerim
Mehmet Hayda , Isvicre
  teşekkür ederim gayet güzel ama benim istediğim konu bu değil
  bizi aydınlattıgınız için teşekkür ederim
  saygıdeğer abimiz selamın aleyküm nasılsın ben edirnede askerim köylünüm berber gökhanın kardeşi  mıstanın hasan hüseyinin oğluyum abi allah senden razı olsun beni gurbette dahi köyümü görme imkanı sağladın allah yolunuzu açık etsin abi sağolun
  HOCAM DEĞİŞİK ZİRAİ KONULARDA DOSYALAR GÖNDEREBİLİRİM. EĞER İSTERSENİZ ELİMDE OLDUKÇA İLGİNÇ KONULAR VAR.
  Değerli öğretmenim güçlü kalemini ve mert yüreğini kutluyorum.O kadar güzel anlatmışsın ki ayakta alkışlıyorum sizi.Şehitlerimiz dedelerimiz boşa ölmemişler ama değer bilene.Sizinle gurur duyuyorum can dost.
  Merhaba Osman abi nasilsin insallah sihhattesindir.Canakkale siirin cok guzel olmus inan okurken tüylerim diken diken oldu.Keske orda sehit olupta yatan o yüce insanlara layik birer torun olabilsek....
  Merhaba Osman Can öğretmenim, ya da Osman Amca mı demeliyim. Ne güzel bir site olmuş.Tebrik ediyorum.Güzel yazılarınızı ve şiirlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.. saygı ve sevgilerimle
  merhaba Osman amca ben orta okul öğrencisiyim ben bu sitede Ege'nin Türkü'lerini araştırmak istiyorum başka sitelerde bulamadım lütfen bana yardımcı ol bu siteye Ege'nin Türkü'lerini de benim için ekler misin? Herkese selamlar bayyy.

  Güllük seyahatimiz 21.07.2006 cuma akşamı sona erdi. Ve bugün siteye girme fırsatı yakaladım, çok beğendim. Başarılarınızın devamını diliyorum. Saygılar...
  OSMAN AMCA BEN ACIPAYAMDA OTURUYORUM ŞU ANDA SAMSUNDA ASKERLİK YAPIYORUM ŞİİRLERİN ÇOK
ÇOK HOŞUMA GİTTİ KENDİ MEMLEKETİMİN FOTOĞRAFLARINI BAKARAK HASRET GİDERİYORUM
ŞAFAK 210 BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM OSMAN AMCA
  şu resme sadece iki dakika bakıpta yaşamımızı kimliğimizi ve geçmişten gelen deneyimle geleceğe dair ne kadar umutla bakmamız gerktiğini anımsattığı için size çok teşekkür ederim.
  Meclise çıkıp doğruluktan dürüslükten ve ahlaktan söz edenler zamanında Hz.Ömeri örnek gösterenler, yıllardan beri kendi işlerinde devletin mumlarını yaktılar ve halen özel işlerinde devletin mumunu yakıyorlar. Bu tür kişiler Herzaman doğruluktan,dürüslükten ve ahlaktan ödün vermezler. Ama ellerinden geleni bırakmazlar. Yerter ki çıkarlarına gelsin.İşin en ilginç yanı da bunun yanında ''Timsah gözyaşları'' dökerler.
Sayın cumhurbaşkanımızın da yıllardan beri mücadelesi de bu tür kişilere olmuştur. Sayın cumhurbaşkanımızın oğlunun düğününde ödediği kullanılan elektriğin parası devlet için değilde özel işlerinde kullanılan mumun örneğidir. İşte örnek bir devlet admı. Cumhuriyetimizin koruyucusu.   
  Selamlar Osman Bey!
Herzamanki gibi günün anlam ve değerini anlatan mükemmel şiirlerinizden birisi.
Neyazıkk ki son zamanlarda yaşanan olaylarla bazıları hala ibret almiş değiller.
Bu üzerinde yaşadığımız vatan kimler sayesinde ''vatanımız'' oldu. Bütün dünya çanakkale savaşını
kazanmamızı konuşurken, bizde bazıları kahramanlığı anlatan panoları indirmekte ve yoketmeye
çalışmaktadırlar. Çünkü bu tür kişiler savaşmadılar, vatan kurtarmadılar (tabii ki butür kişilerin vatan kurtarma
anlayışları farklı). Vatanımızın nasıl kurtulduğunu biz dedelerimizden duyduk ve öğrendik.
Senin bu şiirini bazıları okurlar ve ibret alırlar.
Saygılar
  Çanakkale şiirin çok güzel hocam.Koca yürekten koca,koca sözler,tınılar çıkmış.Ağzına diline sağlık,
Şiirinin her satırında,destanı,destanlaşan kahramanların ülkesinden olmanın gururunu yaşadım.Saygılar hürmetler.
  SAYIN OSMAN BEY,
BUGÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNİ ŞİRİNİZDE ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSINIZ 
SÖYLENECEK SÖZ BULAMIYORUM SİZİ KUTLUYORUM.
ULAŞMASI GEREKENLERE ULAŞIR UMUYORUM,
O GÜNLERİN TEKRAR YAŞANMAMASI DİLEĞİYLE SİZE BAŞARILAR DİLİYORUM
SAYGILAR
   Sevgili osman öğretmenim nasılsın? herhalde iyisindir seninle şu konuyu paylaşmak
tartışmak istiyorum.
Biliyorsun bizim Talip Özkan gibi kendi özümüze ait büyük bir değerimiz var ancak 
takdir edersinki bu değerlerimiz başka ülkeninin başka insanları tarafından paylaşılıyor
her nedense bu güzel insan büyük usta kendi özüyle, toprağıyla bütünleşemiyor
bu ayrılığın, hasretin artık bir sonu olmalı değilmi ? ama nasıl?
 Biliyorsun yılların moğollar grubu uzun süre önce dağılmıştı ve aradan geçen uzun yılların
sonunda insanlar bir kamu oyu yaratarak bu grubu tekrar bir araya getirmeyi başardı
ama bunun için uzunca süre mücadele etemek zorunda kaldı insanlar, nasılmı? medyayı kullanarak
kitle örgütlerini kullanarak tartişarak, forumlar düzenliyerek
Bizlerde bir öncülük yapıp bu büyük değerimizi tekrar kendi totrağıyla buluştursak nasıl olur?
sevgilerimle Şenol koç
  osman can evet nas1lda iyi yorumlamissin trabzonu eline saglik yani sanki biz burada degilde sen burda yasiyormus gibi aynen dogridur yazdiklarin ben of da yasiyom evet aynen katiliyom herkese burdan slm lar bedri caybas ac1payam denizliden ama of da yasiyor .
  Merhaba Osman abi öncelikle Allah` tan saglik, sihhat ,afiyet ve ömür boyu mutlulugunuzu isterim.Siten cok guzel olmus, basarilarin devami bizleri gurur verir.Su kerpic evler resmi; beni sizin evi animsatiyor yanilmiyorsam.guzel bir ani.Allaha emanet ol.
    Üstad aşmışsınız... ben de yazılar neden gelmiyo diyorum. hayırlı olsun takip ederiz bundan sonra.İyi çalışmalar...AlgınGediz, Barış , Dilek KARCI
  Memleketime her gittiğimde kaybolan büyüklerimiz gibi o kerpiç evlerinde yavaş yavaş yok olduğunu görmekteyim.Bu güzel şiirinizde o güzelliği bir kez daha yaşadım.Kutluyorum sizi ve kalemizi.
  Yörenize ait "Osmanımın Mendili "Türküsünü bir türlü temin edemiyorum..sitenize birkaç tane seçme mp3 yerleştirirseniz iyi olur..Başarılarınızın devamını dilerim.."faldaca.net"
  Çok güzel bir site olmuş. Başarıların davamını diliyorum.
Şiir kitapların çok mükemmel. Herkesin okumasını tavsiye ediyorum.
  çok güzel bir site , kerpiç evler resmini çok beğendim başarılarınızın devamını diliyorum
Ana sayfa Makaleleri Eserleri Duyurular Bağlantılar Karalama defteri Bağcılık Teknik ziraat El sanatları Antik eserler Projeler Şiir Öykü Resim Doğa & Çevre Fotoğraflar Folklör Alaattin Kültürü

Bu sayfa 19.2.2010 12:02:58 zamanından bu yana 5908 defa gösterilmiştir.
Kullandığınız istemci ile ilk ziyaret 20.6.2018 08:06:50 tarihinde yapılmıştır.